Používaná technika

S fotografování jsem začal teprve nedávno, když jsem dostal k vánocům mobil Sony Ericsson K800i. Byl to sice jen mobil, ale 3Mpix a na mobil dobrá  optika, z něho udělaly můj první foťák.

Za rok jsme si jako rodina koupili fotoaparát SONY model DSC-HX1.  Navíc po půl roce jsme dokoupili telekonvertor. Zoom se tak zvětšil z 20 na 34, což už na ptáky bohatě stačí. I s telekonvertorem je jeho největší výhodou  malá váha a dá se tedy s trochou cviku poměrně snadno udržet v ruce.

Fotím tzv. "na šoulačku",  focení z krytu jsem zatím nezkoušel a nevím, jestli bych měl na to trpělivost. Do budoucna bych si přesto chtěl pořídit zrcadlovku. 

Used technique

I started with photographing recently, when I got as a Christmas present mobile phone Sony Ericsson K800i. Although it was only mobile, it had 3Mpix and very good optics and I used it as my first camera.

My family bought the camera Sony DSC-HX1 later. Moreover, after half a year we also bought a teleconverter. Thanks to it Zoom increased from 20 to 34, which is sufficient for photographing the birds. Even with teleconvertor the biggest advantage of the camera is its light weight and a man can with a little practice keep it in hand very easily.

I've not tried yet photographing from the shelter and I do not know if I am patient enough for it. Nevertheless, I would like to buy SLR in the future.

Sony DSC-HX1

Sony DSC-HX1 with teleconverter